Realizacja II Etapu FIO-2012 "Diabetycy w działaniu "
Dodane przez SPDiMzC dnia Październik 16 2012 10:05:13

 

                                            

          Realizacja   II Etapu FIO-2012  „Diabetycy w działaniu”

W dniach 11-14 października 2012 roku członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą w Kaliszu tj. dzieci chore na cukrzycę typu I wraz z opiekunami oraz seniorzy z Kaliskiego Stowarzyszenia Chorych na Cukrzycę(50 osób) brali udział w wyjeździe do Puszczykowa koło Poznania.

Celem wyjazdu były praktyczne przygotowania do Kaliskiego Marszu Diabetyków, czyli wolontariat w praktyce. Zachęcamy naszych członków do czynnego włączania się w inicjatywy na rzecz kampanii społecznej informującej o zagrożeniach związanych z cukrzycą. Nasza młodzież wspólnie z Paniami z Kaliskiego Stowarzyszenia Chorych na Cukrzycę wykonali ciekawe prace, które zostaną pokazane na Marszu w dniu 10 listopada .

Oczywiście nie mogło zabraknąć zajęć z wolontariatu i edukacji diabetologicznej .   Pani Elżbieta Dębska edukowała dzieci, młodzież, rodziców,  oraz seniorów z zakresu dobrego wyrównania cukrzycy przy pomocy pompy insulinowej, służyła swoją wiedzą i radą wszystkim, którzy mieli pytania z zakresu zdrowego żywienia, aktywnego trybu życia, insulinoterapii.

Zajęcia z wolontariatu prowadziła Pani Lucyna Roszak.

Na temat wyrównania cukrzycy przy pomocy osobistej pompy insulinowej miała wykład również pani doktor Alicja Smorawińska ze Szpitala Klinicznego  im. Karola Jonschera  z Poznania. A przedstawiciel firmy Roche zaprezentował  wszystkim nowy gleukometr.

Owocem  zajęć plastycznych , pod przewodnictwem pani Renaty Reszel ,  są ciekawe transparenty , banery oraz plakaty , które będą częścią kaliskiego marszu diabetyków w tym roku. Hasła mają na celu zwrócić uwagę społeczeństwa oraz władz na problem cukrzycy , edukacji diabetologicznej i niedocenioną wartość profilaktyki . W wolnym czasie uczestnicy  zwiedzali  Muzeum Arkadego Fidlera w Puszczykowie , Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych. Mogli również posłuchać muzyki w dobrym wykonaniu Filharmonii Dowcipu w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

Położenie Ośrodka Leśnego w Puszczykowie na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego, oraz piękna pogoda  sprzyjała spacerom i wypoczynkowi.

Kolejne wielopokoleniowe spotkanie było dla  wszystkich ciekawym doświadczeniem .