Realizacja projektu FIO pt " Wolontariat sposobem na zmagania się z cukrzycą"
Dodane przez SPDiMzC dnia Sierpień 19 2012 18:14:35

19.08.2012

„Wolontariat sposobem na zmagania się z chorobą oraz zbliżenia się pokoleń”    

Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą w Kaliszu, we współpracy z Kaliskim Stowarzyszeniem Chorych na Cukrzycę realizowało projekt FIO pt „ Wolontariat sposobem na zmaganiem się z chorobą „.I etapem był wyjazd edukacyjno-integracyjny, który odbył się w dniach 08 - 18 sierpnia w miejscowości Bystre w Bieszczadach.

W wakacyjnym 10 dniowym wyjeździe uczestniczyły dzieci i młodzież do lat 18 z cukrzycą typu 1 z opiekunem, rodzeństwo, oraz seniorzy powyżej 50 roku życia chorujący na cukrzycę typu 1 lub 2.

Wszyscy uczestniczyli w różnorodnych zajęciach. Wiodącym tematem był wolontariat, o którym informację przekazywała P. Lucyna Roszak, który przedstawił nam, na czym polega istota wolontariatu oraz co my możemy zrobić dla innych. Stosując się do tych zasad młodzież uczyła naszych seniorów obsługi komputera, spędzała z nimi czas na rozmowie i starała się być im pomocna. Natomiast seniorzy dzielili się swoim doświadczeniem, opowiadali o swoim życiu –często bardzo ciekawym i nieznanym dzisiejszej młodzieży, proponowali zabawy ze swojego dzieciństwa. Wspólne przebywanie stworzyło więź i wiele nauczyło obie strony.

Odbyły się również zajęcia z edukatorem diabetologicznym P. Elżbietą Dębską, która jak zwykle edukowała chorych w zakresie dobrego wyrównania cukrzycy. Ta pomoc jest niezwykle ważna dla naszych dzieci ze względu na uciążliwy brak poradni diabetologicznej dla dzieci i młodzieży w naszym regionie. Psycholog P. Wiesława Rymarczuk pomagała dzieciom, opiekunom i seniorom pogodzić się z przewlekłą chorobą, a jednocześnie przygotować ich do pracy po kątem wolontariatu. Wszyscy mieli okazje poznać zasady udzielania pierwszej pomocy.

Na wyjeździe uczestnicy mogli wziąć udział w konkursie plastycznym na „Plakat, lub ulotkę informująca społeczeństwo o zagrożeniach wynikających z cukrzycy". Powstało wiele ciekawych prac. W konkursie wyróżniono 6 prac i przyznano nagrody.

Dużo czasu uczestnicy spędzali na zajęciach sportowych.

W wolnych chwilach chodziliśmy po górach i połoninach w najbliższej okolicy Bystrego.

Zorganizowano również wycieczki nad Solinę, przejażdżkę Bieszczadzką Ciuchcią. Zwiedzaliśmy urokliwe miejsca w okolicach Cisnej, Ustrzyk, Wołosadu. Przepiękne kościółki, cerkwie i widoki zapierające dech w piersiach na pewno wszystkim zapadną na długo w pamięci.

Zapraszamy do Galerii