Protest NFZ
Dodane przez SPDiMzC dnia Styczeń 29 2012 21:31:49

Mikorzyn, dnia 28.01.2012r.

                                                          Prezes  Narodowego Funduszu Zdrowia

                                                          Pan Jacek Paszkiewicz

Szanowny Panie Prezesie.


Zwracam się do Pana w imieniu mojego dziecka, a także wszystkich dzieci chorych na cukrzycę typu 1 i ich rodziców z żądaniem przywrócenia Poradni Diabetologicznej dla dzieci i młodzieży przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu.

Chorzy na cukrzycę typu 1 wymagają stałego podawania insuliny, bez której nie mogą żyć. Stosują intensywną insulinoterapię metodą wielokrotnych wstrzyknięć lub ciągły podskórny wlew insuliny za pomocą pomp insulinowych. Dopasowanie dawek insuliny zależnych od poziomu cukru we krwi wymaga ciągłego analizowania bardzo wielu elementów ( rodzaju posiłku, poziomu cukru we krwi, stanu emocjonalnego, stanu rozwojowego, dyspozycji psychofizycznej ) Pomocą dla chorych dzieci są rodzice, którzy dbają o prawidłowe wyrównanie cukrzycy. Rodzice muszą nabyć wiedzę, której w cukrzycy zawsze za mało, aby prawidłowo umieć analizować dawkowanie insuliny . Tę wiedzę nabywaliśmy poprzez wizyty u lekarzy specjalistów ,którzy znają nasze chore dzieci od początku ich niechcianej choroby (1rok, 5 lat, 15 lat …. ) Wizyty tak częste jak było to potrzebne.

Pytam się Pana, kto ma dzisiaj i przez najbliższe 5 lat przekazywać fachową wiedzę i w prawidłowy sposób analizować różne sytuacje wynikłe z choroby skoro zamyka się jedyną poradnię, do której kierowali się rodzice z dziećmi z Południowej Wielkopolski ( zasięg 50 km ). To nie jest tak, jak się Panu wydaje „ pojadą do innych ośrodków ” gdzie ??? pytam  Poznań 260 km, Łódź 200 km , Wrocław 100 km.

O co chodzi w konkursie ofert na poradnię diabetologiczną ? O to aby poradnia była czynna 3 dni w tygodniu. Czy o to aby lekarz mógł pomóc wszystkim chorym dzieciom z terenu Południowej Wielkopolski, którzy korzystali i chcą korzystać z tej poradni . Czy ktoś się zastanowił po co ma służyć poradnia ? Poradnia ma przyjąć wszystkich pacjentów, którzy chcą z niej skorzystać, a nie być otwarta trzy dni w tygodniu. A gdyby była potrzeba aby była otwarta 5 dni w tygodniu?. To co by zrobił NFZ !!!

Czy ktoś z chorych czy ich rodziców złożył skargę, że nie mógł skorzystać z działającej do 2011 r. poradni w Kaliszu ? Nie.  Dzisiaj wszyscy składamy skargę i protestujemy przeciw przedmiotowemu traktowaniu naszych chorych dzieci, żądamy przestrzegania praw dziecka i godnego traktowania naszych dzieci, które nie chciały cukrzycy, a z którą muszą się zmagać do końca życia.

Jeżeli jest Pan odpowiedzialnym człowiekiem, tak jak lekarze, którzy nie patrząc  na swój czas poświęcają go dla chorych dzieci z cukrzycą, to nie pozwoli Pan aby pozostawić chore dzieci z terenu Południowej Wielkopolski na niełaskę i przywróci Pan działalność Poradni Diabetologicznej przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu.


                                                                           Z poważaniem: 

       Janusz Wojciechowski                 

       Tata dziecka chorego na cukrzycę.       


Do wiadomości:

- NFZ  Wielkopolski Oddział Wojewódzki w Poznaniu

- NFZ Delegatura w Kaliszu

- Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu

- Rzecznik Praw Dziecka