Światowy Dzień Walki z Cukrzycą
Dodane przez SPDiMzC dnia Listopad 03 2014 18:35:47

Obchodzony od 1991 roku

logo

 CUKRZYCA: CHROŃMY NASZĄ PRZYSZŁOŚĆ

 Cukrzyca w naszej cywilizacji istnieje od  tysięcy lat , jej łacińska nazwa brzmi : diabetes  mellitus    i oznacza „miodowy słodki przepływ”, chodzi  tu o słodki smak moczu, charakterystyczny dla tej choroby cukier w moczu badany był kiedyś po przez spróbowanie i ocenie.

Cukrzyca to prawdziwe wyzwanie dla ludzkości, została uznana przez Organizację Narodów Zjednoczonych za epidemię XXI w.

 W 2013 ROKU  NA  ŚWIECIE BYŁO 382 MLN OSÓB CHORYCH NA CUKRZYCĘ.

logo

"Zdrowy styl życia i cukrzyca”           
Od 2014 roku jest to myśl przewodnia na kolejne 3 lata.
W kolejnych latach, tak jak i w poprzednich,  chcemy skierować   uwagę ludzi na  cukrzycę. Naszym  zadaniem jest  podniesienie  świadomości   na temat  cukrzycy oraz sposobów jej profilaktyki, wśród jak największej ilości społeczeństwa.

Dlatego , bardzo mocno, promujemy  właściwe działania profilaktyczne : zdrowy styl życia , zdrowe  żywienie  i uprawianie aktywności fizycznej.

Zdrowie pod kontrolą

Osobom chorym przypominamy , że odpowiednia  samokontrola glikemii oraz podawanie insuliny lub tabletek/dot. cukrzycy typu2/ i zdrowy tryb życia, daje szansę na lepsze wyrównanie cukrzycy i mniejsze ryzyko rozwoju późnych powikłań.

Cukrzyca , jak na razie, jest chorobą nieuleczalną, jednak przyjmując insulinę lub tabletki, systematycznie mierząc poziomy cukru  i prowadząc właściwy aktywny  tryb życia, można dobrze funkcjonować w rodzinie oraz społeczeństwie i cieszyć się życiem do późnej starości.

Pomagajmy ludziom chorym

Jeśli zauważymy, że chory na cukrzycę nie czuje się dobrze, dowiedzmy się czy sprawdził
 poziom cukru we krwi, w razie potrzeby  pomóżmy mu  to zrobić,  a kiedy jest wysoki  poziomu  cukru dowiedzmy się  czy wziął  insulinę.
Jeśli jest to niedocukrzenie, to można podać sok, osłodzoną wodę, colę do wypicia lub kostkę cukru do zjedzenia. Nigdy nie podajemy nic , do  picia lub jedzenia, osobie mało przytomnej lub nieprzytomnej! Wtedy należy wezwać pogotowie !
 

Żyj świadomie z cukrzycą ,  ucz się, pokonuj trudności,  działaj !

Powyższe słowa  to dobry  sposób na życie, dla  naszych dzieci i młodzieży oraz osób starszych.

W dniu 15 listopada 2014 roku nasze Stowarzyszenie wraz z Kaliskim Stowarzyszeniem Chorych na Cukrzycę , w Galerii Tęcza i Galerii  Amber  w Kaliszu, organizuje akcję Stop Cukrzycy.

Zbadamy bezpłatnie , chętnym, poziom cukru we krwi. Osoba  z niepokojącym wynikiem  zostanie  poinformowana o konieczności skontaktowania się z lekarzem rodzinnym.
 Zainteresowani będą mogli  dowiedzieć się  jak prawidłowo się  odżywiać i być aktywnym zgodnie ze swoim wiekiem i   możliwościami.
 O wszystkim będziemy również  rozmawiać w lokalnych mediach.
 Dzieci i dorośli będą mieli możliwość  brania udziału w quizach  i testach , które sprawdzą ich wiedzę o cukrzycy  i równocześnie  wszyscy będą mogli dowiedzieć się, o niej ,wielu pożytecznych rzeczy  oraz o udzielaniu pomocy. Będą drobne nagrody.
Oraz nagroda główna : weekend w Ustroniu Morskim.

ZAPRASZAMY !logologo

Patronat obejmują:                                Współorganizatorzy :

logo  logo      logo    logo  logologo logo    logologlogo Bank zachlogo

logo