Kaliskie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą
php-fusion-themes
php-fusion-themesStrona Główna ˇ Linki ˇ Galeria ˇ Newsy ˇ Szukaj ˇ Śledź nas na FACEBOOK'u Listopad 23 2020 21:40:34php-fusion-themes
php-fusion-themesNawigacjaphp-fusion-themes
php-fusion-themes Strona Główna
Linki
Galeria
Newsy
Szukaj
Śledź nas na FACEBOOK'u
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesWarto zobaczyć !php-fusion-themes
php-fusion-themes Wydarzenia
"Przyjaciel Dziecka"
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesO stowarzyszeniuphp-fusion-themes
php-fusion-themes Statut
Sprawozdanie merytoryczne 2011
Sprawozdanie finansowe 2011
Sprawozdanie finansowe 2012
Sprawozdanie finansowe 2013
Sprawozdanie finansowe 2014
Sprawozdanie finansowe 2015
Sprawozdanie finansowe 2016
Sprawozdanie finansowe 2017
Sprawozdanie finansowe 2018
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesOnlinephp-fusion-themes
php-fusion-themes Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 138
Najnowszy Użytkownik: MartynaGadomska
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesCiągły Montoring Glikemii (CGM)php-fusion-themes
php-fusion-themes Co to jest CGM? php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themeswrzesień 2016 DIABETYKphp-fusion-themes
php-fusion-themes
Newsy

DIABETYK POLECA

Po co nam samokontrola?

Cukrzycę od innych chorób przewlekłych odróżnia to, że pacjent może wpływać na jej przebieg za sprawą własnych działań wchodzących w zakres samoopieki i samokontroli. Dlatego każdy diabetyk powinien nauczyć się rozpoznawać zmiany w codziennym przebiegu glikemii, bowiem to ten parametr ma decydujące dla zdrowia znaczenie. Służy do tego metoda samodzielnego oznaczania stężenia glukozy we krwi za pomocą suchych pasków testowych i glukometru. Dzięki tej prostej i niewymagającej wykształcenia medycznego czynności można określić, czy należy zmodyfikować dawkę leku, skorygować coś w kolejnych posiłkach, zmienić intensywność wysiłku fizycznego itd.

Ponadto kontrola glikemii za pomocą glukometru umożliwia uniknięcie hipoglikemii, co ma niewątpliwe znaczenie nie tylko dla samego wyrównania cukrzycy, ale także dla poczucia bezpieczeństwa. Umiejętna i rzetelna samokontrola ułatwia też analizowanie przebiegu glikemii z lekarzem (łatwiej wtedy określić błędy w terapii i je skorygować) oraz ma olbrzymie znaczenie dla polepszenia wyników leczenia i zapobiegania powikłaniom.

 

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

Wracamy do szkoły!

Szkoła średnia to piękny czas, choć oczywiście wiąże się z wieloma wyzwaniami – intensywną nauką, wyborem dalszej drogi zawodowej. Obfituje także w bogate życie towarzyskie, emocje i miłosne uniesienia. Rozpoczęcie szkoły średniej oznacza, że tak naprawdę wchodzisz w dorosłość. Tak też będą cię traktować nauczyciele – jako oddzielną, myślącą, odpowiedzialną za siebie jednostkę (nieco inaczej niż w podstawówce czy gimnazjum). Sprawy cukrzycowe powinieneś więc załatwiać już samodzielnie. Wiedzieć, kiedy mierzyć glikemię, kiedy coś zjeść, zrobić zastrzyk czy podać bolusa. Dobrze jednak, by twoi nauczyciele też wiedzieli o tym, że pewne obowiązki musisz wykonywać w czasie trwania lekcji. Warto więc już na samym początku poinformować dyrekcję, wychowawcę oraz kadrę pedagogiczną o cukrzycy, aby zawsze mieć możliwość wykonania pomiaru, wyjścia do toalety, zjedzenia czegoś nawet w czasie lekcji. Poinformowanie wszystkich powinno pozwolić na uniknięcie niepotrzebnych nieporozumień, uwag czy komentarzy (także na forum klasy).

 

POD LUPĄ

Fitoterapia cukrzycy

Zastosowanie surowców pochodzenia roślinnego w cukrzycy typu 1 jest mocno ograniczone ze względu na mechanizm choroby. Na razie nie stwierdzono wśród roślinnych substancji czynnych takich, które wykazywałyby działanie zbliżone do insuliny. Dlatego zdecydowanie większe znaczenie takie preparaty mają w leczeniu cukrzycy typu 2, gdzie kontrola glikemii wynika z działania szeregu rożnych enzymów i procesów metabolicznych. Prawdopodobnych mechanizmów działania roślinnych związków biologicznie czynnych w tym schorzeniu jest kilka: wpływ na zwiększenie wydzielania insuliny z komórek beta wysp Langerhansa, poprawa tolerancji glukozy przez komórki organizmu za sprawą wpływu na receptory insuliny, zwiększenie syntezy glikogenu oraz spowolnienie wchłaniania cukrów w przewodzie pokarmowym.

 

POD LUPĄ

Bioniczna trzustka

Kontrola profilu glikemii jest szczególnie trudna u dzieci i osób młodych z cukrzycą typu 1 leczonych insuliną. Przekonali się o tym przed laty rodzice Davida Damiano (wówczas miesięcznego) – Toby Milgrome, która jest lekarzem pediatrą, oraz Edward Damiano, inżynier-konstruktor. Trudności w uregulowaniu profilu glikemii zachęciły Edwarda Damiano do podjęcia w 2004 roku prac nad bioniczną trzustką. Eksperymenty związane ze skonstruowaniem tego urządzenia trwały dość długo i dopiero w 2015 roku podczas kongresu American Diabetes Association przedstawiono pierwsze wyniki zastosowania prototypowego modelu trzustki. Dalsze prace nad bioniczną trzustką koncentrowały się na jej ulepszeniu i obecnie jest testowany model zwany iLet. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa islet, czyli wysepka, i nawiązuje do komórek wysp trzustkowych produkujących insulinę. Urządzenie składa się z układu ciągłego monitorowania glikemii oraz dwóch pomp dawkujących insulinę i glukagon. Komunikację między urządzeniem monitorującym glikemię a pompami dawkującymi leki zapewnia aplikacja na iPhone’a. Ustalenie dawek insuliny (lub w razie potrzeby glukagonu) odbywa się indywidualnie dla każdego użytkownika za pomocą algorytmu.

 

ZDROWO ŻYWIENIOWO

Grzyby w diecie diabetyka

Grzyby jadalne zawierają także szereg związków aktywnych biologicznie mających znaczenie w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych i nowotworów. Między innymi są cennym źródłem lowastatyny. Związek ten ma zdolność hamowania enzymu odpowiedzialnego za syntezę cholesterolu, powodując spadek jego poziomu w surowicy. Z kolei eritadenina obecna w grzybach ma również właściwość obniżania stężenia cholesterolu we krwi oraz wątrobie. Kolejna grupa związków, mająca wpływ na stężenie cholesterolu, to triterpenoidy. Dodatkowo mają zdolność obniżania ciśnienia krwi, hamowania reakcji histaminowej oraz wykazują właściwości przeciwnowotworowe. Ważną grupą związków o właściwościach przeciwnowotworowych występujących w grzybach są lektyny. Mechanizm ich działania polega na przyspieszaniu śmierci komórek nowotworowych.

 

 


php-fusion-themes Dodane przez SPDiMzC dnia wrzesień 04 2016 16:01:450 Komentarzy ˇ 985 Czytań - Drukuj
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesKomentarzephp-fusion-themes
php-fusion-themes Brak komentarzy. php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesDodaj komentarzphp-fusion-themes
php-fusion-themes Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze. php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesOcenyphp-fusion-themes
php-fusion-themes
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesLogowaniephp-fusion-themes
php-fusion-themes
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themes

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie